Išleidome dokumentinio filmo treilerį apie lietuvių bendruomenes JAV Vakarų pakrantėje

22 gruodžio, 2017

Niūrios statistinės prognozės skelbia, kad 2020 metais Lietuvos gyventojų skaičius sumažės iki 2,6 milijonų. Tačiau ten, kur kiti mato problemą, mes matome galimybę. Mus labai įkvepia globalios Lietuvos bendruomenės vizija. Tai Lietuva, kuriai nesvarbios nei šalių sienos, nei atstumai. Šioje globalioje Lietuvoje žmonės yra susiję vienas su kitu gyvais tinklais, ir jų dėka mūsų kultūra plinta, vystosi ir evoliucionuoja

Mūsų svajonė, kurią jau pradedame įgyvendinti – tokią Lietuvą kurti per ToBeLT (To Be Lithuanian) projektą, kurio tikslas yra aplankyti kuo daugiau lietuviškų diasporų visame pasaulyje, atrasti kuo daugiau įkvepiančių istorijų, ir apie jas papasakoti. Dėl to mes kuriame dokumentinį filmą apie Kalifornijos lietuvių bendruomenes ir laukiame jūsų prisidėjimo!

Kodėl lietuvybė mums visiems yra svarbi?

Ką gi vis dėlto lietuvybė reiškia žmonėms, gyvenantiems užsienyje – pirmos, antros ar trečios bangos imigrantams? O ką globali lietuvybė reiškia žmonėms Lietuvoje?

Lietuvos gyventojai patyrė daug sunkių išgyvenimų – deportacija, masinės žudynės, etninė diskriminacija ir kultūrinė priespauda paliko gilius dvasinius randus. Remiantis tyrimais, lietuviai yra mažiausiai empatiški žmonės pasaulyje, tačiau alkoholizmo bei savižudybių lentelėse esame sąrašo viršuje. Negana to, pastūmėti įvairių priežasčių, lietuviai masiškai palieka savo šalį. Galiausiai, nors istorija byloja apie mus, kaip tolerantišką bei kosmopolitišką šalį, šiandien įtariai žiūrime į savo tautines mažumas ir esame gan griežti pasirinkusiems gyventi svetur. 

Vis tik daugelis užsienio lietuvių jaučia gilų ilgesį ir vidinę pareigą išsaugoti bei perduoti ateities kartoms visa tai, kas suprantama kaip ‘’lietuviška’’. Jie ieško savųjų rato ir stengiasi suvokti savo šaknis kitos kultūros kontekste. Dažnai lietuviškos tradicijos ir papročiai yra puoselėjami ir gyvuoja jau ilgiau nei tris kartas. Tai stiprus pareigos jausmas, atkaklus siekis išlaikyti gyvą ryšį ir ryžtas dirbti tėvynės ir jos žmonių labui.

Aplankę Rytų ir Vakarų pakrantes JAV, tokių įkvepiančių pavyzdžių radome apsčiai. (Rytų pakrantės filmą galite žiūrėti ČIA). Per karą į Ameriką pabėgusių žmonių vaikai, o dabar jau ir anūkai bei proanūkiai iki šiol šneka lietuviškai, aktyviai dalyvauja bendruomenės veikloje, ir visokiai būdais prisideda prie Lietuvos gerbūvio. Pavyzdžiui, Daiva Navarette, gimusi lietuvių šeimoje Los Andželes, su kitu Amerikos lietuviu, filmų kūrėju Mariumi Markevičium, įkūrė Lietuvos Pasaulio Menų Tarybą (Lithuanian World Arts Council) – organizaciją, padedančią lietuviams menininkams prasimušti pasaulyje. Marius Markevičius, irgi gimęs JAV, yra žymių dokumentinių filmų apie Lietuvą kūrėjas, įskaitant “Kita Svajonių Komanda” (“The Other Dream Team”).

Dabar mums yra svarbiausia tas įkvepiančias istorijas perteikti visiems lietuviams ar Lietuvą mylintiems žmonėms, kad visi mes pamatytumėm, kiek meilės Lietuvai ir užsidegimo padėti dega kitose šalyse, ir kad tai yra nuostabi galimybė mums visiems nusitiesti tiltus – tarp Lietuvos, Amerikos, Pietų Afrikos, Pietų Amerikos, Australijos, ir visų kitų pasaulio kampelių, kur gyvena ir klesti lietuviškos bendruomenės ir žmonės.

Mūsų tikslas – padėti užsienyje gyvenantiems atrasti savąją tapatybę bei parodyti, kad Lietuvai jie yra labai svarbūs bei atgaivinti ir įkvėpti atskiras bendruomenes, pasitelkiant įvairius interaktyvius kūrybinius užsiėmimus. Tuo pačiu mes kalbiname žmones, fiksuojame jų istorijas su tikslu vėliau jomis pasidalinti su kitais lietuviais, taip padėdami mums visiems geriau vieni kitus pažinti. Norime populiarinti globalios Lietuvos tinklus ir skatinti bendradarbiavimą tarp lietuvių visame pasaulyje.

Mums reikia paramos dokumentinio filmo produkcijai. Mes filmo negalime pabaigti, kol neturime pakankamai finansų. Labai kviečiame jus aplankyti mūsų Indiegogo puslapį ir paaukoti tiek, kiek galite – vardan tvirtos, didelės, stiprios Lietuvos!