JAV Vakarų pakrantė

PAREMK

Projekto ToBeLT kelionė į JAV vakarų pakrantę baigėsi ir mes skubam pasidalinti savo patirtimi su jumis!

Lankyti JAV lietuvių bendruomenes skridome su misija: pažinti, pasikalbėti, atrasti, pajausti. Jau per pirmąsias kelionės dienas Los Andžele sutikome daug įdomių žmonių, pabandėme juos pažinti, suprasti, ką jiems reiškia būti lietuviu anapus Atlanto ir pajausti jų lietuvišką dvasią.

Susitikome su žymia aktore Ruta Lee, kuri papasakojo, ką jai reiškia jos lietuviškos šaknys ir kaip jos jai padėjo gauti pirmąjį darbą JAV. Taip pat aplankėme Holivude esančią įžymiąją Warner Bros studiją, kur netikėtai radom eksponuojamas kankles, o kasmetiniame lietuvių bendruomenės organizuojamame renginyje LT Days pašokom ir padainavom su lietuvišku ansambliu Tolimi Aidai. Patiems mažiausiems turėjom galimybę pravesti paskaitą apie tai, kas yra lietuvybė ir netgi spėjom susitikti su banglentininkais ir pasimokyti čiuožti vandenyno bangomis.

Santa Monikoje susitikome su Natu Kaupu, vienu žymiausių pasaulyje riedlentininku, kuris papasakojo savo karjeros istoriją ir kaip prasidėjo pasaulinė riedlenčių era.
Apsilankėme pas Lietuvos kultūros antropologę, visuomenės veikėją, daktarę, profesorę Liuciją Baškauskaitę ir jos vyrą tapytoją bei pedagogą Steveną Anayą. Jų istorijos nukėlė į Nepriklausomybės aušrą, kai žlugus Sovietų Sąjungai, tuo metu VDA dėstytojas Stevenas į JAV parsivežė ir išsaugojo studentų darbų archyvą. 1977 m. Liucija su vyru buvo pirmieji atvykę į Lietuvą pagal kultūrinių mainų tarp JAV ir SSRS programą. Gal mažai kas pamena, bet L. Baškauskaitė 1992 m. Lietuvoje įkūrė pirmąjį nepriklausomą televizijos kanalą TELE-3 ir vadovavo jam iki 1996 m.

Los Andžele taip pat susitikome su visiems labai gerai žinomo dokumentinio filmo „Kita svajonių komanda“ režisieriumi Marium Markevičium. 2012 m. JAV sukurtas filmas pasakoja apie Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės 1992 m. Barselonoje iškovotą bronzos medalį. Gimęs Santa Monikoje, M. Markevičius tik būdamas 16 metų drauge su geriausiu draugu Are Ingl suprato, jog jie abu yra lietuvių kilmės ir ką tai reiškia. Are yra gavęs ir Lietuvos pilietybę. Beje, šiuo metu M. Markevičius režisuoja dar vieną Lietuvai skirtą filmą pagal rašytojos Rūtos Šepetys knygą „Tarp pilkų debesų“.

Pakeliui į San Franciską užsukome pas boksininką Egidijų Kavaliauską, kuris ne tik priėmė į savo treniruotę, bet ir pasidalino savo lietuviškomis patirtimis.

San Franciske sudalyvavome lietuvių organizuojamame kasmetiniame pokylyje, kur susitikome su begale Lietuvai atsidavusių ten gyvenančių žmonių.

Kelionės metu sutikom tiek įdomių žmonių, aplankėm begalę lietuvybe dvelkiančių vietų, kad norisi pasidžiaugti: lietuviška tapatybė gyva. Ir ją kuriame mes visi. Projekto ToBeLT autorius Jurgis Didžiulis sako: „Esmė slypi smulkmenose, tačiau kiekviena jų leidžia pajausti, kad Lietuvos pilna visur! Kiekvieną kartą apima žiauriai geras jausmas atradus tokią detalytę. Taip ir lipdosi mūsų tapatybė.“

Viską fotografavome ir filmavome. Nuotraukas jau galite pamatyti apačioje, o video apie tai, ką, kaip ir su kuo aptarinėjome pasidalinsime jau labai greitai!

Norime padėkoti visiems, kurie prisidėjo prie šios kelionės, savo darbais, energija, finansais ir šypsenomis. Be jūsų negalėtume tęsti globalios Lietuvos idėjos, jūs mums labai svarbūs!

Dabar vėl pasinersime į sekančios projekto kelionės organizavimą. Su dar didesne motyvacija ir energijos banga!

Laukite tęsinio…